دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
خانه / اخبار و مقالات / مقالات / تحلیل سیاسی پیرامون تحرکات رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجد الاقصی

تحلیل سیاسی پیرامون تحرکات رژیم صهیونیستی برای تقسیم مسجد الاقصی

44607af8d909bac19c1e71ef049c638eرژیم صهیونیستی در سال گذشته به تلاش های توطئه آمیز خود در زمینه تقسیم زمانی و مکانی مسجد مبارک الاقصی شدت بخشید؛ به نحوی که ورود صهیونیست های تندرو به این مکان مقدس افزایش یافت و این ورودها روند سازمان یافته ای به خود گرفت که این امر زمینه را برای تقسیم ساعات نماز میان مسلمانان و یهودیان در داخل مسجد الاقصی فراهم می سازد.

تجاوزات “اسرائیل” در سی ام اکتبر گذشته به اوج خود رسید؛ به گونه ای که دشمن صهیونیستی مسجد مبارک الاقصی را به روی نمازگزاران فلسطینی بست. این اقدام برای نخستین بار از زمان اشغال بیت المقدس در سال ۱۹۶۷ و به دنبال ترور یهودا گلیک خاخام اعظم یهودی به دست مبارزی فلسطینی صورت گرفت.

اکنون بحث بر سر منطقه شرقی محوطه مسجد الاقصی است که اسرائیل سعی دارد آن را برای اقامه نماز یهودیان اختصاص دهد تا زمینه ساخت معبد کذایی بر روی مسجد جامع قبله فراهم گردد.

کنست اسرائیل درصدد تصویب پیش نویس قانون تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی است. این پیش نویس را جماعت “رهبری یهودی” تدوین و میری ریگیو نماینده لیکود کنست ارائه کرد که به موجب آن یهودیان اجازه ورود به مسجد الاقصی و صحن های آن از تمامی دروازه ها و همچنین اجازه انجام آیین های تلمودی در بخش شرقی این مسجد را دارند. به موجب این پیش نویس هر کس آن را نقض کند به ۶ ماه حبس و پرداخت ۵۰ هزار شیکل غرامت محکوم می گردد.

این پیش نویس خواه تصویب شود خواه تصویب نشود، دولت اسرائیل زمینه را برای تعرضات گسترده یهودیان تندرو به مسجد الاقصی فراهم ساخته است.

این پیش نویس در حالی مطرح می شود که پیشتر موشه ویگلن نائب رئیس کنست در ماه ژانویه سال جاری پیش نویس قانونی را در زمینه سیطره کامل اسرائیل بر مسجد الاقصی ارائه کرد.

همچنین سرویس های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین دست به شرم آورترین اقدامات می زنند، آنها مانع از برگزاری تجمع های اعتراض آمیز و راهپیمایی های مخالفت آمیز با تعرضات دشمن صهیونیستی به مسجد الاقصی می شوند. این در حالی است که جنبش فتح و گروه های عضو سازمان آزادی بخش فلسطین “ساف” به ندرت در فعالیت های و برنامه های حمایت و دفاع از مسجد الاقصی دیده می شوند که این اقدام ماهیت تصمیم تشکیلاتی در این زمینه را زیر سوال می برد و نشان می دهد که موضع فتح در این زمینه با موضع عباس همسویی دارد، عباسی که با هرگونه تحرک مردمی در قدس به شدت مخالفت می کند، به این بهانه که جنبش مقاومت اسلامی حماس از این فعالیت ها بهره می برد؛ به ویژه اگر دامنه آنها گسترش پیدا کند و به حد و اندازه یک انتفاضه عظیم برسد. در همین راستا، رامی حمد الله نخست وزیر دولت وفاق ملی به منظور فرو نشاندن خشم مردم فلسطین از مسجد الاقصی بازید کرد.

image-UH2R48I53YV2KR4Pپیشینه

دلیل تحرکات شتابزده رژیم اشغالگر قدس برای تقسیم مسجد مبارک الاقصی به تمایل شدید راستگرایان یهودی به سوء استفاده از وضعیت بحرانی منطقه با هدف تحمیل واقعیت موجود در مسجد الاقصی بر می گردد. راستگرایان اسرائیلی بر این باورند که شرایط کنونی یک فرصت طلایی برای سوء استفاده از آن جهت تثبیت آنچه که به اصطلاح حق یهودیان در انجام آیین های تلمودی در مسجد الاقصی خوانده می شود، به شمار می رود.

تجاوزات بی وقفه رژیم غاصب صهیونیستی ابعاد امنیتی و سیاسی به خود گرفته است، این اقدام در حالی صورت می گیرد که سران تل آویو مدعی هستند که اسرائیل قصد تغییر شرایط کنونی قدس را ندارد.

محافل سیاسی اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس را فقط یک سیاستمدار حزبگرا قلمداد می کنند، نه یک مقام بلند پایه اسرائیلی. این محافل اعلام می دارند که نتانیاهو سیاستی را در پیش گرفته است که هدف وی از آن ثبات بخشیدن به ائتلاف کابینه اش است، حتی اگر این سیاست به آینده دولت عبری و منافع آن لطمه بزند. این مساله دلیل تداوم سیاست کنونی نتانیاهو را تفسیر می کند.

از زمان شهادت محمد ابوخضیر، شهر قدس ناآرام شده است و این ناآرامی ها طی چند روز گذشته اوج گرفته است و درگیری های پراکنده میان جوانان فلسطینی و نظامیان صهیونیستی همچنان ادامه دارد. این اقدام در حالی صورت می گیرد که برخی ها آن را انتفاضه خاموش به شمار می آورند که از ۵ ماه پیش آغاز شده است. این اقدام در حالی صورت می گیرد که دولت اسرائیل به هشدارهای اردن و آمریکا مبنی بر اینکه تعرضاتش به مسجد الاقصی امکان دارد به یک جنگ مذهبی طولانی مدت بینجامد، توجهی نمی کند.

روند رخدادها

به نظر می رسد که دولت اسرائیل بر تداوم بخشیدن به تحرکات تدریجی اش در زمینه تقسیم مسجد الاقصی به منظور تحمیل سیاست واقعیت موجود در فلسطین بر تمامی طرف ها اصرار دارد.

این اقدام با استفاده از ائتلاف شکل گرفته میان این دولت و برخی کشورهای به اصطلاح میانه روی عربی صورت می گیرد، این دولت به مصالح مشترک میان خود و این کشورها دل خوش کرده است و اعتقاد دارد که این کشورها مانع از هرگونه واکنش کارآمد و موثر در قبال تقسیم مسجد الاقصی و گسترش شهرک سازی خواهند شد. تنها کشوری که بیش از همه در قبال تعرضات اسرائیل به مسجد الاقصی واکنش نشان داد، اردن است، زیرا اردن نقش نظارتی بر مقدسات بیت المقدس را ایفا می کند؛ به ویژه اینکه این کشور در سال گذشته توافقنامه ای را با تشکیلات خودگردان فلسطین امضا کرد که به موجب آن نظارت بر مقدسات اسلامی و مسیحی در بیت المقدس حق انحصاری پادشاهی اردن است. به رغم اظهارات تند و تحرکات دیر هنگام اردن، ولی مقامات امان از انجام اقدامات سیاسی و اقتصادی کارآمد و تاثیرگذار علیه اسرائیل خودداری می کنند. این مساله دانیال نیو سفیر سابق اسرائیل در اردن را بر آن داشت تا بگوید که موضع گیری ها و اظهارات تند تل آویو در قبال دولت عبری خطاب به ملت اردن است، نه اسرائیل. پس از گذشت دو هفته از امضای این توافقنامه، اردن و تشکیلات خودگردان فلسطین ۵ مورد درخواست ارائه شده به یونسکو در زمینه پایان بخشیدن بخشیدن به تجاوزات اسرائیل در بیت المقدس را لغو کرد و در ازای آن رژیم اشغالگر قدس به تعدادی از کارشناسان یونسکو اجازه بازدید از حفاری های اسرائیل در قدس را دارد، ولی وقتی موعد این بازدید فرا رسید، اسرائیل به آنان اجازه ورود به قدس را نداد.

در سایه کاهش نفوذ غرب در منطقه، گستاخی دولت اسرائیل در زمینه به چالش کشیدن سیاست های غرب در خصوص سازش سیاسی افزایش پیدا می کند؛ به نحوی که وزرای اسرائیلی آشکارا اعلام می دارند که تشکیل دو کشور به زباله دان تاریخ سپرده شد، این اقدام در حالی صورت می گیرد که نتانیاهو به صراحت گفت که به شهرک سازی در قدس و کرانه باختری ادامه خواهد داد، گستاخی بی سابقه رژیم صهیونیستی در خصوص تقسیم مسجد الاقصی در همین راستا قابل تفسیر است.

این رفتار اسرائیل خشم دولت آمریکا را برانگیخت؛به طوری که مقامات کاخ سفید تهدید کردند در صورت تداوم ناآرامی ها در مسجد الاقصی دیگر از حق وتوی خود به نفع اسرائیل استفاده نخواهند کرد، واشنگتن این موضع را از بیم پیامدهای این ناآرامی ها و تاثیرگذاری آن بر ثبات منطقه و تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش اتخاذ کرد.

نتانیاهو در نشست کابینه اش در تاریخ ۲/۱۱/ ۲۰۱۴ گفت: ما به حفظ شرایط کنونی تمامی ادیان پایبندیم، به راه انداختن جنگ دینی کار آسانی است، ولی خاموش کردن شعله های آن دشوار است، نتانیاهو به منظور فرو نشاندن خشم راستگرایان تندرو از تصمیم خود برای ساخت نزدیک به ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای صهیونیست ها در قدس خبر داد.

این عقب نشینی تاکتیکی اسرائیل، اهمیت و جایگاه تحرکات مردم مدافع مسجد الاقصی را نشان می دهد و فرصتی برای نهادینه کردن پاره ای واقعیت ها به شمار می رود از جمله اینکه مسجد الاقصی خط قرمز است و هرگونه تعرض به آن اوضاع را متشنج می سازد و دشمن صهیونیستی بابت آن بهای سنگینی می پردازد.

نقش آفرینی مطلوب

به رغم تلاش گسترده ملت فلسطین در قدس و سرزمین های اشغالی ۴۸ و حامیان این ملت در جهان عرب و اسلام، کنست رژیم صهیونیستی همچنان سعی در تصویب پیش نویس قانون تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی دارد.

این رژیم می کوشد تا این تقسیم را در مسجد الاقصی و اطراف آن عملیاتی سازد و به موازات آن به شهرک سازی در مرکز قدس قدیمی شدت بخشد که این امر یکپارچه سازی تلاش ها و تدوین راهبردی جامع برای مقابله با پیشروی اسرائیل در قدس را می طلبد.

در عرصه بین المللی باید تلاش های دیپلماتیک کشورهای عربی و اسلامی برای افزایش فشارها بر اسرائیل و غیر قانونی و نامشروع خواندن آن اوج بگیرد.

لینک منبع: مرکز اطلاع رسانی فلسطین

درباره‌ی ع. رشیدی

حتما ببینید

نقش نماز جماعت

نقش مسجد در قانون پذیری جامعه

نقش حیاتی و حمایتی مسجد در قانون پذیری جامعه نوشته : حسین اسلام پور اشاره: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *