دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
خانه / اخبار و مقالات / مقالات / روش های ایجاد ارتباط اهل محله با مسجد

روش های ایجاد ارتباط اهل محله با مسجد

9090 (36)سپاس خداوندی که  می آفریند و سپس آنها را می آراید، خداوندی که هرچیزی را آن گونه که شایسته و بایسته است می آفریند ، و آن گاه آن را رهنمود می نماید.

سلام و درود بر پیامبرمان محمد صلى الله علیه وسلم و بر آل و اصحاب و پیروان ایشان…

تعامل و همکاری مردم محله با مسجد بسیار مهم است زیرا برای متولیان مسجد نتایج خوبی به بار می آورد و مشکلات زیادی را حل خواهد کرد، مشکلاتی که متولیان مسجد به تنهایی قادر به حل آن نیستند.

اهل محله در واقع طلایه داران مسجد و آبادکنندگان آن هستند.از بین همین جماعت است که افرادی پرورش خواهند یافت که امید است خداوند به دست آنها جامعه را اصلاح نماید.هر چقدر تعامل با مسجد محله بیشتر باشد آن مسجد پویاتر و تأثیرگذارتر خواهد بود.

برای اینکه اهل محله دائما با مساجد در تعامل باشند لازم است امام مسجد موارد زیر را مدنظر داشته باشد:

۱- مردم را در قضایا و مشکلات مسجد مشارکت دهد از آن جمله است:

الف- به تنهایی برای حل مشکلات مسجد اقدام نکند و مردم را دخالت دهد.

ب- در حد توان پیشنهادات اهل محله را عملی کند و در انجام آن سستی نکند

ت- چنانچه مسجد خیر ثابتی ندارد،خود در تکمیل نیازهای مسجد مشارکت داشته باشد.

۲- به مردم محله احترام بگذارد،بزرگان و اهل علم و مکانت آن محله را اکرام کند و بزرگ بداند خصوصا اگر که از جماعت و پیشگامان مسجد باشند . امام مسجد هر چقدر به مردم بیشتر احترام بگذارد و از آنها قدردانی کند بیشتر محبوب آنها واقع خواهد شد و آنها نیز بیشتر در راه تحقق رسالت مسجد تلاش خواهند کرد.

۳- با دید و بازدید از مردم محله و جویای احوال آنها شدن و رفتن به عیادت بیماران،بین اهل محله و مسجد و متولیان آن،بیشتر احساس ارتباط و نزدیکی به وجود خواهد آمد.

۴- اگر در محله خانواده های محتاج و فقیری وجود دارند که نیاز به کمک داشته باشند امام و اهل مسجد باید این خانواده ها را شناسایی کرده و با کمک نمازگزاران مسجد و دیگران از اهل محل، نیازمندیهای آنان را مرتفع سازند.این کار موجب خواهد شد تا فقرای محله احساس کنند که کسانی هم در این محله به فکر آنان هستند.با این اقدامات همه می دانند که مسجد همانگونه که مکان نماز و ذکر است مکان حمایت و سرپرستی نیز می باشد.در نتیجه اهل محله بیشتر با مسجد تعامل و همکاری خواهند کرد.

۵- برگزاری مسابقات برای مردان و زنان محله به همراه دادن جوایز.این کار ارتباط و تعامل مردم با مسجد را بیشتر خواهد کرد. زیرا فعالیت هایی از این قبیل نتایج خوب و موثری در بین مردم و مسجد محله ایجاد خواهد کرد.

۶- توزیع کتاب های کوچک و نوارهای صوتی مفید مانند سخنرانیها و دروس علمی مختلف،توزیع بروشورهایی با هدف تغییر و مبارزه با منکری که در محله شیوع پیدا کرده،توصیه به اعمال صالحه همانند صدقه و روزه و غیره خصوصا در مناسبتهای مختلف.

۷- متولیان مسجد می توانند حسب نیاز، نشست هایی ماهانه و یا سالانه با اهل محل ترتیب دهند.موفقیت این نشست مرهون شخصیت و توانایی امام در اداره ی این جلسه است و اینکه بتواند هر چه بیشتر پیامها و نیازهای مسجد را به گوش مدعوین برساند.

این موارد گوشه هایی از روش ها و اسالیبی است که می توان برای تعامل هر چه بیشتر اهل محل با مسجد مورد استفاده قرار داد تا مسجدشان مشعل خیر و روشن کننده نور ایمان برای محل و مناطق اطراف باشد.

اگر این روش ها مورد استفاده قرار گیرد، تجربه ثابت کرده که نتایج خوبی به بار خواهد آورد.

از خداوند می خواهیم تا توانایی عمل به آنچه می گوییم را عطا فرماید و ما را کلید خیر و مانع شر قرار دهد… وصلى الله على نبینا محمد وعلى آله وصحبه وسلم.

 

لینک منبع عربی:موقع امام المسجد

 

درباره‌ی ع. رشیدی

حتما ببینید

نقش نماز جماعت

نقش مسجد در قانون پذیری جامعه

نقش حیاتی و حمایتی مسجد در قانون پذیری جامعه نوشته : حسین اسلام پور اشاره: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *