جمعه , ۱ آذر ۱۳۹۸
خانه / اخبار و مقالات / «مسجدالأقصی» محل معراج مصطفی(ص) و اولین قبله‌ی مسلمانان

«مسجدالأقصی» محل معراج مصطفی(ص) و اولین قبله‌ی مسلمانان

«مسجدالأقصی» محل معراج مصطفی(ص) و اولین قبله‌ی مسلمانان و یکی از مکان‌های مقدّس شناخته شده در آیین اسلام است؛ این مجموعه‌ی مبارک با پشت سر گذاشتن تاریخی پُر فراز و نشیب، جایگاه پیامبران بسیاری بوده و یکی از سه مسجدی است که حضرت محمد(ص)، جواز بستن بار سفر به قصد زیارت آن را به پیروانش داده است. مسجدالأقصی در جنوب شرقی قدس قدیم واقع شده و با حیاطی ذوزنقه مانند، فضای وسیعی را در برگرفته است. مساحت این بنای چهار ضلعی، حدود ۱۴۴ هزار متر مربع است که شامل «مسجدالاقصی، قبه‌الصخره، و تقریبا ۲۰۰ آثار دیگر» می‌باشد؛ ابعاد این مکان از زمان ساخته شدن بعنوان مسجدی برای نمازگزاردن -بر خلاف مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص)- در طول تاریخ تغییر نکرده و شاهد توسعه‌ی مساحت نبوده است. مسجدالاقصی ۱۴ دروازه دارد که ۴ دروازه‌‌ی آن بعد از فتح این شهر توسط صلاح‌الدین ایوبی بسته شد و اکنون ۱۰ دروازه همچنان باز می‌باشد.
«قبه‌الصخره»(گنبد صخره)، همان ساختمان هشت‌ضلعی است که گنبدی طلایی بر آن قرار دارد و  در سمت چپ مرکز مسجدالاقصی قرار گرفته است. این گنبد به مثابه‌ی گنبد تمامی این محوطه محسوب شده و یکی از قدیمی‌ترین وبزرگ‌ترین آثار اسلامی ویژه است. علت نام‌گذاری آن به این اسم، وجود صخره‌ای در داخل آن است که از روی آن، رسول نازنین(ص) به آسمان عروج کردند و در واقع بلندترین بقعه‌ی مسجدالاقصی هم محسوب می‌شود. مقصود از صخره در اینجا، سنگی است که برای سه ادیان آسمانی: اسلام، مسیحیت و یهودیت مورد احترام است. در روایات تاریخی آمده که شب معراج، حضرت مصطفی(ص) از روی این صخره و سوار بر بُرّاق، به معراج رفته است.  قبهالصخره هم‌اکنون مُصلای زنان در مسجدالاقصی است.
مسجد‌الأقصی به سبب اشغال صهیونیست‌ها دچار مشکلات زیادی شده است:
۱- هتک حرمت به نمازگزاران مسلمان در داخل آن و خون‌ریزی و کشتار دسته‌جمعی در داخل محوطه‌‌ی مسجد؛
۲- به آتش کشیدن بخشی از مسجد الاقصی و تلاش چندین باره‌ی آن‌ها برای تخریب این مسجد؛
۳- تسلّط صهیونیست‌ها بر برخی از بخش‌های آن همچون دروازه‌ی‌ مغاربه و دیوار بُرّاق که مانع نزدیک شدن مسلمانان به آنجا می‌شوند؛
۴- محاصره‌ی‌ دیگر دروازه‌ها و منع ورود نمازگزاران به مسجدالأقصی و فقط اجازه‌ی ورود به یهودیان؛
۵- حفر تونل‌های زیر‌زمینی زیر پایه‌های مسجد‌الاقصی که باعث ترک برداشتن بعضی از قسمت‌های این بنای تاریخی شده است؛
۶- ممانعت از تلاش مسلمانان برای بازسازی، ترمیم و تجدید‌ بنای دیوار‌های ویران شده.
تهیه شده انجمن فرهنگی اقصی

درباره‌ی مدير سايت

حتما ببینید

گزارشی کوتاه ازخطبه نمازجمعه روستای دوریسان شهرستان پاوه دراولین جمعه ی رمضان ۹۵

. نمازجمعه‌ی روستای دوریسان در اولین جمعه ماه مبارک رمضان باحضور چشمگیر خواهران وبرادران نمازگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *