دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
خانه / معماری و هنر اسلامی / مساجد قدیم / مسجد سلطان احمد استانبول ترکیه

مسجد سلطان احمد استانبول ترکیه

مسجد آبی یا همان مسجد سلطان احمد ترکیه

ارسالی از: فاروق ابراهیمی

مسجد سلطان احمد (که در زبان ترکی «Sultanahmet Camii» نام دارد) مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده ‌است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای ۱۴۵۳ تا ۱۹۲۳ پایتخت این کشور بوده‌ است، یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است که به علت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد آبی» نیز شهرت دارد.

این مسجد طی سالهای ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. وی در همین مسجد دفن شده‌ است. این مسجد در قدیمی‌ترین بخش استانبول واقع شده که این منطقه در قبل از سالهای ۱۴۵۳ (میلادی ) مرکزقسطنطنیه، پایتخت امپراطوری بیزانس، محسوب می‌شده‌ است. این مسجد در نزدیکی هیپودروم قسطنطنیه واقع شده ‌است و تا کلیسای بزرگ مسیحیان با نام ایاصوفیا فاصله اندکی دارد. (منبع: ویکی‌پدیا)

ویژگی‌های معماری مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول

معمار و طراح:  محمد آقا

مساحت: زیر بنای این مسجد مکعبی شکل ۵۳ در ۵۱ متر محاسبه شده است.

تعداد مناره‌ها: مسجد سلطان احمد تنها مسجد ترکیه است که دارای ۶ مناره می‌باشد.

هر کدام از این مناره ها دارای سه بالکن است و حتی تا همین اواخر مؤذن مسجد پنج بار در روز برای اعلام وقت نماز از پلکان مارپیچی و باریک آن بالا می رفت، اما امروزه از بلندگوهای مخصوصی استفاده می‌شود که صدای اذان در سراسر بخش قدیمی شهر استانبول به گوش می‌رسد.

قسمت بالایی ساختمان مکعبی شکل مسجد سلطان احمد گنبدها و نیمه گنبدهایی قرار دارد که گنبد مرکزی آن بالاتر از دیگر گنبدها قرار گرفته و دارای ۳۳ متر قطر و ۴۳ متر ارتفاع است. تصویر کلی این مسجد، یکی از کامل‌ترین تصویرهای بصری محسوب می‌شود که چشم بیننده را تا نقطه اوج گنبد هدایت می‌کند.

دیوارهای زیرین مسجد سلطان احمد با بیش از ۲۰ هزار کاشی سرامیک که در شهر باستانی نیسا ( در شمال غربی آسیای صغیر) مفروش شده و در قسمتهای فوقانی آن از نقاشی استفاده شده است.

نمای داخلی مسجد

بیش از ۲۰۰ شیشه منقوش با طراحی‌های پیچیده در بخشهای بالایی مسجد مورد استفاده قرار گرفته که ورود نور طبیعی به محوطه داخلی را تسهیل کند و امروزه با کمک چلچراغ‌ها این نور دو چندان می‌شود.
از دیگر تزئینات داخلی مسجد می‌توان به آیات قرآن اشاره کرد که بسیاری از آنها توسط سید قاسم قباری نوشته شده که به عنوان بزرگترین خطاط و خوشنویس زمان خود محسوب می‌شد.
کفپوش مسجد نیز با قالی پوشانده شده که توسط مؤمنان به مسجد اهدا می شود و به طور مرتب پس از فرسوده شدن تعویض می‌شوند. مهمترین عامل داخلی این مسجد محراب آن است که از سنگ مرمر تراشیده و حکاکی شده شده است. در سمت راست محراب نیز منبر قرار دارد.
طراحی این مسجد به نوعی بوده که هنگام حضور جمعیت بسیار مسلمانان همه آنها می‌توانند امام جماعت را دیده و صدای وی را بشنوند.

گالری تصاویر:

[intense_lightbox image=”436″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”434″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”435″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”431″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”429″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”428″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”430″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox][intense_lightbox image=”437″ image_size=”thumbnail”] [/intense_lightbox]

 

 

 

 

 

 

درباره‌ی مدير سايت

حتما ببینید

مسجد حمامیان

این مسجد در کنار قریه حمامیان در شهرستان بوکان قرار دارد. بقایای مدرسه قدیمی حمامیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *